Гарячі запитання та відповіді щодо вакцинації проти COVID-19 та допуску до роботи. Що і як робити з 8 листопада?
Дата: 05.11.2021 09:32
Кількість переглядів: 1314
08 листопада 2021 року набирає чинності наказ МОЗ №2153 від 04.10.2021 року “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням”. Пункт 3 цього наказу передбачає, що працівники закладів освіти всіх рівнів, незалежно від типу та форми власності, мають обов’язково отримати щеплення проти Covid-19. Це зумовлено тим, що працівники закладів освіти працюють в умовах підвищеного ризику й наражають на небезпеку себе та інших, а також, щоб забезпечити можливість очного освітнього процесу.
У зв’язку з тим, що освітній омбудсмен отримав багато звернень та запитань від керівників закладів освіти, педагогічних працівників щодо правомірності відсторонення не вакцинованого працівника від роботи, правових підстав такого відсторонення, щодо того, чи зберігається заробітна плата у відстороненого від роботи нещепленого працівника тощо, ми надіслали лист із проханням надати роз’яснення до Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та до Державної служби України з питань праці.
Від двох відомств ми отримали відповіді, вони наведені у дописі. Також ми отримали нові запитання від учасників освітнього процесу, на які надаємо наші юридичні роз’яснення.
У нашому дописі застосовуються скорочення:
Міністерство охорони здоров’я – МОЗ;
Державна служба України з питань праці – Держпраці.
1. Який порядок отримання керівником закладу освіти інформації про наявність або відсутність у працівника закладу освіти обов'язкового щеплення проти COVID-19 або про відмову педагогічного працівника від вакцинації?
-
Держпраці: відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов’язкового щеплення – це також є підставою для його відсторонення від роботи.
МОЗ: працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, мають надати керівникові закладу освіти медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.
Тобто працівник має надати сертифікат про проходження обов’язкового щеплення або медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19.
2.Як діяти керівнику закладу освіти, якщо працівник відмовляється робити обов'язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 та/або надати відповідний сертифікат, що підтверджує наявність такого щеплення?
-
08 листопада 2021 року набирає чинності наказ МОЗ №2153 від 04.10.2021 року “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням”. Пункт 3 цього наказу передбачає, що працівники закладів освіти всіх рівнів, незалежно від типу та форми власності, мають обов’язково отримати щеплення проти Covid-19. Це зумовлено тим, що працівники закладів освіти працюють в умовах підвищеного ризику й наражають на небезпеку себе та інших, а також, щоб забезпечити можливість очного освітнього процесу.
Відповідно до роз’яснення Держпраці, роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо працівник:
-
з’явився на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
-
відмовляється або ухиляється від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
-
в інших випадках, передбачених законодавством (стаття 46 Кодексу законів про працю України).
-
До інших випадків, передбачених законодавством належить, зокрема відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов’язковим. Це передбачено статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).
Тому, як інформує Держпраці, відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов’язкового щеплення – це також є підставою для його відсторонення від роботи.
МОЗ пояснює, що, відповідно до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”, керівники закладів освіти мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.
3.Як діяти працівнику якщо він має протипоказання до проведення профілактичних щеплень? Чи має право керівник закладу освіти допустити такого працівника до роботи?
-
Держпраці інформує, що якщо працівник має абсолютні протипоказання робити щеплення відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, він не підлягає обов’язковій вакцинації.
МОЗ інформує, що, відповідно до підпункту 2 пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”, ті працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, не відсторонюються від роботи. Але для цього як підтвердження працівник повинен надати керівнику закладу освіти медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я (про це більш докладно – нижче).
4. Які існують медичні протипоказання та застереження до вакцинації проти COVID-19?
-
Усі протипоказання до вакцинації зазначені у Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, який визначає, що протипоказання можуть бути абсолютними (до них належать постійні або тимчасові) та застереження (вакцинація з пересторогою).
Як роз’яснює МОЗ на вебсайті, абсолютні протипоказання можуть бути постійними й тимчасовими.
Тимчасові протипоказання – протипоказання, які мають тимчасовий характер та зникають з часом. До них належать: гострі захворювання з підвищенням температури вище 38, відповідне лікування, введення вакцин проти інших інфекційних хвороб, проба з туберкуліном, COVID-19 в анамнезі.
-
Постійні протипоказання – протипоказання до щеплень, що мають постійний пожиттєвий характер. До них належать: анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини.
-
Також наявні застереження (вакцинація з пересторогою) – ситуація, за якої остаточне рішення щодо щеплення приймається лікарем з урахуванням переваг над ризиками від щеплення. До них належать: онкологічна хвороба, аутоімунне захворювання, особи з імунодефіцитом. Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин.
-
Великою проблемою для всіх, хто має тимчасові чи постійні протипоказання або застереження, є те, що наразі сімейні лікарі не можуть видати таку довідку, бо її форма лише затверджується, а відповідний наказ про її затвердження ще має бути затверджений Мін’юстом (пройти юстування). Тобто отримати таку довідку особа з протипоказанням поки не може, і лікар також не може її видати.
5. Чи правомірне відсторонення не вакцинованого працівника під час очного навчання, під час дистанційного навчання та канікул?
-
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236” керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій необхідно забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 та відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання.
Дистанційне навчання – це організація освітнього процесу в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій. Вчитель виконує при цьому свою роботу.
Відповідно до статті 60(2) Кодексу законів про працю України, дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Канікулярний час для педагогічних працівників є робочим часом, під час канікул здійснюється оплата із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул – пункт 71 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.
Під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул – пункт 25 Типових правила внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України.
Постанова передбачає відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, без винятків, тобто і під час дистанційного навчання та канікул.
6. Чи зберігається заробітна плата у відсторонених від роботи працівників, які не отримали обов’язкове щеплення?
-
Держпраці роз’яснює, що, відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Тобто заробітна плата виплачується саме за виконану роботу.
Держпраці інформує, що, оскільки під час відсторонення працівник тимчасово увільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом такому працівникові заробітна плата в період відсторонення не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством. Держпраці звертає увагу, що законодавством не передбачається обов’язок роботодавця зберігати за працівником заробітну плату на період його відсторонення від роботи через відмову робити щеплення проти COVID-19. Водночас Держпраці наголошує, що питання оплати праці в період відсторонення можуть регулюватися колективними договорами та/або угодами, рішеннями роботодавця.
МОЗ також інформує, що, відповідно до підпункту 3 пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096, на час такого відсторонення оплата праці працівників здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України та частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», які визначають, що заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Допомога по тимчасовій непрацездатності (лікарняний лист) надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного зі страхових випадків. Тому хочемо зауважити, що під час відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати заробітної плати, у такого працівника можуть виникнути проблеми із виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Також до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, відповідно до статті 82 Кодексу законів про працю України, не враховується період відсторонення. Адже до стажу роботи враховується лише той період, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи (посада) і йому не виплачувалася заробітна плата у порядку, визначеному статтями 25 і 26 Закону України “Про відпустки”, за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. У статтях 25 та 26 визначаються порядок надання відпусток без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку та відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін
7. Які документи (накази, розпорядження тощо) має видати керівник закладу освіти та органу управління освітою для відсторонення працівників від роботи?
-
Згідно з роз’ясненнями Держпраці, відсторонення від роботи оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця. У наказі зазначаються підстави та строки відсторонення, які визначені в пункті 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096. Також керівник зобов’язаний обов’язково ознайомити з наказом згаданих у ньому осіб, які на першому примірнику документа чи на спеціальному бланку проставляють свої підписи із зазначенням дати ознайомлення (пункт 11 розділу 9 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях).
Юристи радять, якщо працівник відмовляється ознайомитися зі змістом наказу або проставити свій підпис на наказі, керівник закладу освіти має скласти акт про відмову працівника ознайомитися з документом.
8. Які документи має надати працівник закладу освіти у разі наявності у нього абсолютних медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень?
-
МОЗ інформує, що працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти СOVID-19, мають надати керівникові закладу освіти медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я. Тобто, залежно від діагнозу, перебігу захворювання, лікар надає медичний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання до вакцини проти СOVID-19.
9. Як бути тим, хто перехворів нещодавно на COVID-19?
-
Підпунктом 15-1 пункту 3 постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 встановлено, що для допуску працівника, який нещодавно перехворів COVID-19, на робоче місце потрібна довідка про “одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якої підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія)”. Освітній омбудсмен отримує численні звернення від освітян, які нещодавно перехворіли COVID-19 та цілком обґрунтовано перебувають у великій напрузі через те, що з 8 листопада можуть бути відсторонені від роботи та залишитися без засобів до існування, оскільки не можуть отримати необхідну довідку про одужання, що передбачає тимчасові протипоказання до вакцинації проти COVID-19. Освітній омбудсмен звернувся до Кабінету Міністрів України з відповідним листом терміново ухвалити рішення (до моменту, доки ця послуга не буде надійно доступна на порталі “Дія”) про можливість враховувати довідку від лікаря про одужання без підтвердження її за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Міністерство цифрової трансформації України анонсувало запуск цифрових COVID-сертифікатів про одужання, які найближчим часом з’являться у застосунку та на порталі Дія. Згенерувати його можна на 15 день від дня встановлення діагнозу в застосунку Дія або на порталі. Термін його дії 90 днів, він буде підставою для вільного пересування у “червоному” рівні” епіднебезпеки.
10. Як і де отримати сертифікат про вакцинацію проти COVID-19, медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19 та довідку про одужання?
-
??????Ми узагальнили інформацію з різних офіційних ресурсів щодо шляхів отримання документів про вакцинацію, одужання від СOVID-19 чи медичні протипоказання. Ви можете прочитати ці роз’яснення більш докладно, якщо перейдете за відповідним покликанням
Сертифікат про вакцинацію можна отримати:
-
Через додаток на смартфоні Дія в електронному варіанті
-
Через портал Дія.
-
Сертифікат через портал Дія – завантаження та друк паперового міжнародного варіанта.
-
Сімейний лікар – паперовий варіант з печаткою.
-
Довідка про одужання
-
Міністерство цифрової трансформації України анонсувало запуск цифрових COVID-сертифікатів про одужання, які найближчим часом з’являться у застосунку та на порталі Дія.
-
Сімейний лікар – після затвердження відповідної форми довідки.
-
Довідка про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19
-
Сімейний лікар після затвердження відповідної форми довідки.
11. Якщо станом на 08.11.2021 року працівник отримав лише 1 дозу вакцинації проти COVID-19?
-
Відповідно до пункту 41-6 постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1096 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”, керівники закладів освіти мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти СOVID-19.
У цьому випадку працівник не ухиляється та не відмовляється від щеплення. Такий працівник має змогу згенерувати жовтий сертифікат про вакцинацію у додатку Дія або отримати його у лікаря і надати роботодавцю.
Після отримання другої дози вакцини проти СOVID-19 у визначений строк, працівник має надати відповідний сертифікат керівнику закладу освіти.