Петро-Павлівський храм. Березово

(Світлина 1998 р. Джерело: Сирохман М. Церкви України: Закарпаття. – Льв.: 2000 р., с. 776)

Петро-Павлівський храм (УПЦ)

Церква Святих Петра і Павла заснована 1929 року православною громадою Березова, на сьогоднішній день відноситься до Української православної церкви. Тривалий час церква не діяла, так як в радянський період в ній знаходився музей атеїзму. Хоча, й підпільно, у церкві здійснювалося богослужіння. Повноцінно богослужіння в церкві було відновлено тільки після розпалу СРСР та здобуття Україною незалежності.

За спогадами місцевого вчителя Михайла Степановича Росохи, ділянку під спорудження мурованої церкви дав житель села на прізвище Богоста, який поїхав до Франції на заробітки і там залишився, а коли забрав до себе жінку, то віддав священику свій будинок. Коли церкву вимурували, вежа розвалилася і її довелося зводити наново.

Можливо, до спорудження церкви мав причетність Василь Карпа, який був добрим майстром, а також ініціатором поширення православ'я в селі в 1920-х роках. Іконостас робили в 1940-х роках за куратора Боня.

З приходом радянської влади довелося вибирати, яку з двох церков зберегти. Вибрали стару велику колишню греко-католицьку церкву св. Миколи, а православну 5 вересня 1961 р. було знято з реєстрації діючих церков. Оскільки люди продовжували потай молитися у Петропавлівській церкві і чутки про це дійшли до районного керівництва в Хусті, у 1980 році загони міліції з псами та військові оточили церкву, забрали ключі в людей і закрили церкву.

У кінці 1980-х років церква відновила діяльність. Настінне малювання виконали художники Василь Кризина та Юрій Павлишин з помічником Василем Мучичкою. У 1995 р. зроблено зовнішній ремонт.

Настоятель - протоієрей Іван Даниш.