Михайло Калинич: Чому не варто приносити на кладовище штучні квіти і які є альтернативи
Горінчівська сільска рада працює над розробкою проєкту рішення про заборону використання штучних квітів, виготовлених із синтетичних полімерів, на об’єктах благоустрою Горінчівської громади.
Що це значить? У разі прийняття такого рішення на кладовища, до пам’ятників не можна буде приносити ритуальні пластикові квіти з наступного року.
Цій традиції близько — 30 років, пластиковими ритуальними квітами почали торгувати в 90-х. До того на могили носили квіти з ниток та паперу, вінки з природних матеріалів, живі квіти та свічки. Пластик швидко завоював прихильність серед людей через практичність, бо не потребує догляду. Особливо багато пластикових ритуальних виробів несуть на кладовища в поминальні дні. Вироби потрапляють до нас із Китаю, рік лежать на могилі, потім їх замінюють новим пластиком. Більшість пластикової атрибутики не вивозять на сміттєзвалище, а спалюють прямо на кладовищах, що забруднює повітря різними токсичними речовинами.
Потрапляючи на несанкціоновані сміттєзвалища громади пластик не розкладається щонайменше 200 років.
Останні декілька років в Україні еко-активісти в різних регіонах порушують цю проблему.
Чому не варто приносити на могили штучні квіти та яка є альтернатива?
Аргументи заборони прості й зрозумілі: по-перше, люди палять пластикові вінки, від чого у повітря потрапляють канцерогени, які провокують онкохвороби. Також це може спричинити пожежу на кладовищі. По-друге, вінки вивозять на смітник і це примножує загальну кількість пластику в природі.
Щодо шкоди, пелюстки штучних квітів виготовляють із синтетичних тканин – поліестеру, латексу, органзи, оброблених різними хімічними складовими. Для їх фарбування використовуються переважно анілінові фарби – досить токсичні сполуки, які можуть чинити негативний вплив на здоров’я. Стебла, бутони і інші декоративні елементи в більшості випадків роблять із пластику, найчастіше з ПВХ, теж досить токсичного. Серцевини і дрібний декор можуть виготовлятися з пінопласту, який при нагріванні (наприклад, на сонці) здатний виділяти канцерогенну речовину – стирол.
А при спалюванні, в навколишнє середовище виділяються важкі метали і діоксини – стійкі органічні забруднювачі, що мають найсильнішу канцерогенну дію і є однією з причин розвитку онкологічних захворювань.
Нині є чимало аналогів пластиковим ритуальним атрибутам. Вони безпечні для довкілля, не потребують великого догляду та не коштують великих грошей. Зокрема:
– живі квіти (висаджені або в букеті);
– вінки з хвої та живих квітів;
– сухоцвіти;
– озеленення території багаторічними травами, тощо.
Висаджені ж квіти у землю будуть слугувати не один рік. А газонна чи багаторічна трава зменшить кількість бур’яну та зробить ґрунт міцнішим.
Пластикові квіти нічим не допоможуть мертвим, але точно зашкодять живим.
Церква у свою чергу закликає: найкраще на цвинтар йти з молитвою та свічкою. Якщо хочете продемонструвати свою любов та пошану до близьких і рідних, то принесіть живі квіти чи посадіть їх.
Тому звертаюся та прошу мешканців нашої громади дбати про своє безпечне майбутнє і рекомендую не приносити на кладовища штучні пластикові квіти та вінки, використовувати альтернативу – живі квіти, висаджені в ґрунт, багаторічні трави, сухоцвіти та свічки.