Нижній Бистрий
Нижній Би́стрий - населений пункт Горінчівської сільської територіальної громади, підпорядкований Горінчівській сільській раді. Центр Нижньобистрівського старостинського округу.
Населення села становить 1195 осіб (станом на 2001 рік).
Нижній Бистрий розташоване по дорозі між Хустом та Міжгір'ям, над річками Ріка і Широкий. Одне з найдовших на Закарпатті — тільки уздовж Ріки воно розтягнулося аж на 6 км. В околицях села розташована пралісова пам'ятка природи «Природні ліси Нижньобистрівського лісництва».
Нижній Бистрий уперше згадується в історичних документах Марамароської жупи 1668 року. Згадки: 1668: Bisztra (Bélay 12), 1828: Bisztra (Alsó) (Nagy 195), 1838: Also-Bisztra (Schem. 60), 1851: Alsó-Bisztra (Fényes 1: 136), 1882: Alsó-Bisztra (Hnt.), 1877: Bisztra (Alsó-) (Hnt.), 1913: Alsóbisztra (Hnt.), 1925: Bystrá Nižní, 1930: Bystrý Nižni (ComMarmUg. 40–1), 1944: Alsóbisztra, Нижня Быстра (Hnt.), 1983: Нижній Бистрий, Нижнuй Быстрый (ZO)
В 1970 році на високому правому березі ріки Ріка знайдено бронзовий скарб епохи раннього заліза, до якого увійшли чотири предмети.
У Нижньому Бистрому досі живе страшна легенда про братів-опришків Блищаків, які жили в верхах і взимку, у період голоду, поїли один одного.
Перші поселенці Нижнього Бистрого були, в основному, пришельцями з Галичини (тоді Польщі). Вони наймалися до нямешів (ґаздів) на прізвище Тегза. А ті давали батракам місця для поселення, що були густо вкриті лісами і непридатними для землеробства. На сьогожнішній день у нижньому Бистрому налічується понад двадцять присілків.
Нижній Бистрий відомий тим, що саме в цьому селі знаходиться Теребле-Ріцька ГЕС (гідроелектростанція).
Теребле-Ріцька гідроелектростанція - єдина в світі гідроелектростанція, що розташована на двох річках водночас. Унікальні природні умови району будівництва дозволили народитися незвичайному інженерному рішенню. Дві річки - Теребля та Ріка - протікають тут майже паралельно, з невеличким вододілом по Бовцарському хребту, але на різних рівнях: Теребля тече на 210 метрів вище від Ріки. У місці максимального зближення відстань між Тереблею та Рікою становить лише 4 кілометри.
Ще 1923 року чеський інженер Кріжка запропонував унікальний проект з використанням природного перепаду між цими двома річками: на річці Теребля збудувати греблю висотою 46 м, яка стримає 45 млн. куб. м води, тоді цю воду через трубу діаметром 2 м можна буде безперервно подавати на турбіни ГЕС, яку пропонувалося збудувати на Ріці, що значно підвищувало потужність водного потоку.
Після закінчення Другої світової війни радянські інженери збиралися дещо змінити цей проект, та врешті-решт проект інженера Кріжки було реалізовано без суттєвих змін. У ті часи за законами репарації фіни були змушені будувати промислові об’єкти для СРСР. Зокрема, вони працювали й над спорудженням Теребле-Ріцької ГЕС. Будівництво трубопроводу та греблі розпочали 1949 року, а закінчили у 1955 році.