Горінчівська сільська територіальна громада
Хустський район, Закарпатська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як змінились місцеві бюджети Закарпаття за 10 років реформи з децентралізації

Дата: 26.04.2024 11:55
Кількість переглядів: 22

     1 квітня 2024 року виповнилось 10 років з дня схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, що стала основою для децентралізації влади. У результаті проміжного етапу реформи в Закарпатській області утворились 64 територіальні громади з ефективним місцевим самоврядуванням, більшими фінансовими ресурсами та децентралізованими повноваженнями. Про те, як децентралізація вплинула на місцеві бюджети Закарпатської області, розповіла Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України в Закарпатській області.

      Першими в Закарпатській області були створені Вільховецька і Тячівська ОТГ у 2015 році, а з 2016 року вони були переведені на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом, тобто функціонували за новими правилами формування і використання свого бюджету.

Фото без опису

   У 2015 році найбільшу питому вагу у зведеному бюджеті області займали зведені бюджети районів - 44,8%. Також значна частка припадала на 5 бюджетів міст обласного значення - 40,2%. З утворенням ОТГ, хоч цей процес і був дуже повільним у Закарпатській області, помітний перерозподіл ресурсів з районного рівня на користь ОТГ. У 2019 році питома вага зведених бюджетів районів вже була менша відносно 2015 року на 4,7%. Бюджети 6 ОТГ в зведеному бюджеті області займали 6,4%.

    У 2020 році відбувся суттєвий перерозподіл ресурсів між місцевими бюджетами через створення Мукачівської ОТГ. Зведені районні бюджети становлять у 2020 році 39,7%, бюджети міст обласного значення – 26,5%. Частка бюджетів ОТГ у зведеному бюджеті області у 2020 році становила вже 19%.

    У 2021-2023 роках питома вага 64 бюджетів територіальних громад у зведеному бюджеті області складає 84-85%. При цьому частка обласного бюджету протягом всього періоду не зазнавала суттєвих змін і коливалась в діапазоні 14,2%-15,6%.

     Звичайно, в процесі реалізації реформи виникали різні проблеми, та ні в кого не виникає сумнівів, що передача повноважень та ресурсів від центральних органів до органів місцевого самоврядування дала неабиякий поштовх у розвитку громад, підвищенню якості гарантованих послуг, вирішенню місцевих проблем.

Закарпатське РВ АМУ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь