Добре врядування – 2024 WIN4UA
"Добре врядування" це – програма стажування, організована Фондом міжнародної солідарності за фінансової підтримки Програми польської співпраці у сфері розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща, яка поєднує представників органів місцевого самоврядування України та Польщі, забезпечивши їм можливість здобуття нових знань та навичок.
Метою проєкту є підтримка модернізації органів місцевого самоврядування України в контексті процесу вступу України до ЄС та оцінювання програми стажування як інструменту, що дозволяє польським та українським працівникам ОМС обмінюватися досвідом та налагоджувати зв’язки між органами місцевого самоврядування Польщі та України. Зокрема, програма покликана надихати українських посадовців місцевого самоврядування на впровадження нових управлінських та організаційних рішень в ОМС, в яких вони працюють, а також допомогти у побудові відносин між польськими та українськими ОМС, які в майбутньому стануть відправною точкою для подальшої співпраці.
У 2024 році Горінчівська територіальна громада приймала участь в проєкті разом з 14 іншими українськими громадами. В рамках прогами Горінчівський сільський голова Михайло Калинич 1 місяць стажувався у Польщі.
31 липня 2024 року Фонд міжнародної солідарності (FSM) оголосив про старт програми «Добре врядування – 2024 WIN4UA». Від українських громад надійшло 119 заявок на участь, і після ретельного відбору до конкурсу було допущено 39 учасників. З цими учасниками, серед яких був сільський голова, незалежні експерти провели співбесіди, за результатами яких обрано 25 кандидатів, що представляють різні регіони України – від Луганщини до Закарпаття. Ці громади продовжили участь у підготовчому етапі програми.
Протягом вересня 2024 року учасники на семінарах з підготовки до співпраці поглибили свої знання про польську модель децентралізації, шлях України до ЄС, управління проєктами, прозорість та антикорупційні заходи. Після тестування, яке підтвердило рівень їхніх навичок, Михайло Калинич в числі 15 кандидатів отримав запрошення на стажування. Перед поїздкою до Польщі стажисти пройшли інтенсивний онлайн-курс польської мови та спеціалізовані тренінги з аналізу потреб громади.
В межах програми стажування партнером Горінчівської територіальної громади стала ґміна Плонськ (Miasto Płońsk) Мазовецького воєводства, де Михайло Калинич протягом 4 тижнів у відділі співпраці та залучення фінансових ресурсів міської ради працював над реалізацією своєї проєктної ідеї пов’язаної з поводженням з твердими побутовими відходами. Ключовими темами стажування стали питання прозорості та боротьби з корупцією, взаємодії з громадянами, структури управління і процесу державних закупівель, освоєння коштів ЄС, а також індивідуальні програми, пов’язані з інтересами та проєктами учасників стажування. Індивідуальний план стажування охоплював такі сфери як освіта, культура, спорт, соціальна політика, управління проєктами, екологія, управління відходами, співпраця з мешканцями тощо.
Стажування розпочалося 22 жовтня 2024 року з урочистої зустрічі у Варшаві, під час якої стажисти та їхні ментори обговорили завдання і мету стажування, організаційні питання та мали змогу налагодити контакти для подальшої взаємодії. Захід також включав семінар з аналізу потреб у роботі органів місцевого самоврядування. Після зустрічі Михайло Калинич з своєю менторкою Юлією Хлевіцькою вирушили до місця проходження стажування – міста Плонськ.
Стажування у Плонську було насиченим і змістовним: ознайомлення з місцевою радою, дослідження структури міської ради та визначення ключових напрямків її діяльності, зокрема в сферах комунального господарства, управління відходами та екології.
Важливим аспектом стажування стали зустрічі з працівниками відділів соціальної політики та освіти, а також візити до закладів освіти та культури. Ознайомлення з освітніми ініціативами та інфраструктурними проєктами підвищили розуміння принципів управлінської політики в цих сферах. Візити до міського центру культури та міського центру спорту і рекреації також стали корисним досвідом для оцінки значення інвестицій у розвиток громадських просторів.
Тут Михайло Калинич разом з менторкою опрацювали проєкт «Впровадження сучасних методів збирання твердих побутових відходів – шлях до покращення санітарного та екологічного стану Горінчівської сільської територіальної громади», який заплановано реалізувати в громаді.
Програма стажування також включала культурні та історичні елементи. Візити до польських міст, таких як Варшава, Гданськ і Торунь, допомогли глибше зрозуміти історичну та культурну спадщину Польщі. Крім того, участь у конференції, присвяченій польсько-українським відносинам, стала важливою частиною цього міжнародного досвіду.
Завершальна зустріч у Варшаві, на якій учасники обміняються досвідом та кращими практиками, допомогла закріпити отримані знання та ідеї.
Стажування для сільського голови стало цінним досвідом для розвитку професійних компетенцій та розширення горизонту знань у сфері місцевого управління. Отриманий досвід у сферах управління відходами, комунального господарства, екології, залучення інвестицій, соціальної політики та управлінських практик є вагомим кроком для змін в Горінчівській громаді та впровадження ефективних управлінських практик.
Участь в програмі сприятиме побудові міцних відносин та обміну досвідом між працівниками органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій Горінчівської територіальної громади з колегами з гміни Плонськ.
Такі проєкти є важливим кроком на шляху України до європейської інтеграції та розвитку місцевого самоврядування.