Новини
26 Жовтня, 2021 р., 12:32
На Закарпатті найактивніше імунізуються люди від 60 до 69 років. Про це свідчать статистичні дані щодо вакцинації населення від COVID-19, повідомляє перший заступник голови облдержадміністрації Мирослав Білецький.
«Від початку вакцинальної кампанії першу дозу вакцини від коронавірусу отримали 31% закарпатців віком від 60 до 69 років. Завершили вакцинальний цикл 37% осіб цієї вікової групи», – зазначив Мирослав Білецький.
За його словами, на другому місці за активністю – молоді люди віком 18–19 років. Серед них дві дози щеплення від ковіду зробили вже 37% осіб.
Серед вікової групи 40–49 років першу дозу отримали 18% людей, дві – 27%.
У групі від 50 до 59 років вакцинувалися двома дозами 26%, однією – 18%.
«Найнижче охоплення імунізацією від COVID-19 у віковій групі 80+. Тут дві дози отримали 11% осіб, одну – 9%.
Водночас для осіб старшого віку захворювання несе найбільші ризики тяжкого перебігу. Захистіть батьків, бабусь і дідусів – допоможіть їм вакцинуватися, зберегти здоров’я і життя», – зауважив перший заступник очільника краю.
26 Жовтня, 2021 р., 09:05
Упродовж перехідного періоду, який тривав до кінця вересня, механізм створення і роботи з електронними лікарняними постійно доопрацьовувався. Тепер система враховує безліч нюансів і окремих випадків. Зокрема, коли одній застрахованій особі створюються різні медичні висновки, періоди непрацездатності в яких перетинаються.
Період непрацездатності працівника визначається в медичному висновку та відображається в е-лікарняному. Однак, якщо до електронної системи охорони здоров’я надходить інший медичний висновок, і періоди непрацездатності перетинаються, тривалість першого е-лікарняного може бути скорочена.
Є три найчастіші причини скорочення:
1) коли новий медвисновок створено в межах одного випадку непрацездатності;
2) коли новий медвисновок не пов’язаний із попереднім, але засвідчує непрацездатність в межах тієї ж категорії;
3) коли новий медичний висновок засвідчує початок іншого страхового випадку з іншої категорії причин непрацездатності.
Також е-лікарняний скоротиться, якщо застрахованій особі встановлять групу інвалідності.
У першому випадку на підставі нового медичного висновку про тимчасову непрацездатність створюється продовжений е-лікарняний. Якщо періоди перетинаються, первинний е-лікарняний переривається на даті, що передує створенню наступного лікарняного. Таким чином період непрацездатності з однієї причини оформлюється декількома лікарняними.
Другий випадок тотожний першому, однак замість створення продовженого лікарняного сформується первинний, з іншого страхового випадку. Так відбудеться, наприклад, в разі отримання травми у період лікування застуди (загальні захворювання та травми складають одну категорію).
Однак, якщо під час перебування на лікарняному, наприклад по самоізоляції від COVID-19, працівнику відкриють лікарняний у зв’язку з хворобою, то такий лікарняний скоротить попередній відповідно до «Правил скорочення періодів тимчасової непрацездатності у листках непрацездатності».
Е-лікарняні скорочуються автоматично.
Правила скорочення охоплюють всі можливі випадки перетинання причин непрацездатності і визначають їх пріоритет. Вони визначені в додатку до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженому наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234 (в редакції наказу МОЗ від 28.09.2021 № 2086).
Тож, якщо період непрацездатності в новоствореному електронному лікарняному повністю або частково перетинається із періодом в попередньому лікарняному іншої категорії, він скоротить його, якщо має більший пріоритет відповідно до правил скорочення.
Однак, якщо категорія нового лікарняного не скорочує категорію попереднього відповідно до правил скорочення, то новий е-лікарняний створиться зі статусом «недійсний» та не буде відображений в особистих кабінетах працівника і роботодавця на вебпорталі Пенсійного фонду.
Якщо строк дії такого недійсного е-лікарняного виявиться тривалішим, ніж період непрацездатності попереднього, то сформується новий листок непрацездатності на ту кількість днів, що виходять за межі періоду непрацездатності в раніше створеному лікарняному.
Розглянемо окремі з цих правил:
Відповідно до правил скорочення, найбільший пріоритет серед причин непрацездатності мають вагітність і пологи. Виданий з цієї причини е-лікарняний не може бути скорочений жодним іншим листком непрацездатності, а сам перериває будь-який попередній лікарняний.
Період непрацездатності, визначений в лікарняному по захворюванню або травмі загального характеру, перерветься після початку дії е-лікарняного, виданого в разі вагітності та пологів, протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства або направлення працівника в санаторно-курортний заклад.
Нагадаємо, відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів є повноцінним продовженням стаціонарного лікування, на його період створюється е-лікарняний. Для працівників, які мають покази для проходження такого лікування, повний курс реабілітації оплачує Фонд соціального страхування України. Детальніше про механізм отримання реабілітації за кошти ФССУ: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975799.
Самоізоляцію від COVID-19, проходження якої фінансується Фондом соціального страхування України для контактних осіб, скоротять лікарняні по загальному захворюванню або травмі, вагітності та пологах, необхідності догляду за хворими дітьми і родичами та інші.
Повний перелік правил скорочення можна переглянути за посиланням: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977706.
25 Жовтня, 2021 р., 14:00
Уявіть собі, що три людини різного зросту дивляться спортивну гру через паркан. Одній видно все, другій потрібно трішки витягувати голову, щоб щось побачити, а третій через високий паркан нічого не видно. Як би ви розв’язали таку задачу, аби кожному було зручно спостерігати за грою? Підставили би другій та третій людині стільчики? Але тоді ви б оминули увагою першу людину, правда ж? Правильно було би прибрати паркан, щоб кожному з трьох було би комфортно дивитися гру. Але чому люди за парканом? Не знають де вхід? Немає коштів на квитки? Ми маємо позвати їх бути з нами, серед інших глядачів на трибунах. Це називається системним усуненням бар’єрів. І воно відбувається на рівні держави.
Як державна політика безбар’єрність означає формування такого підходу, за якого кожна людина в нашій країні може отримати вільний доступ до будь-якої сфери життя: навчання, будування кар’єри, спокійного пересування країною тощо. У квітні 2021 року була прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору, яка була розроблена в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» та на виконання Указу Президента України. Стратегія розрахована до 2030 року і передбачає усунення бар’єрів у шести основних напрямках.
Перший — фізичний, він включає розроблення єдиних архітектурних стандартів. Це означає, що все наше навколишнє середовище (будівлі, вулиці, тротуари, транспорт) має бути фізично доступним для всіх людей, зокрема для маломобільних груп населення (люди з інвалідністю, люди старшого віку, батьки з маленькими дітьми тощо).
Другий — суспільний і громадянський, який передбачає створення рівних можливостей для активної участі людей у громадському житті. Це означає, що кожна людина за такого підходу має відчувати себе вільною у своєму самовираженні, що її не будуть засуджувати через якісь її ознаки. А, навпаки, різність кожного з нас вкупі посилюватиме й розвиватиме наше суспільство.
Третій — економічний. І це означає забезпечення таких умов, за яких людина може працевлаштуватись і відчувати себе захищеною від проявів дискримінації. Також у межах цього напряму передбачається створення можливостей для отримання фінансових та інших ресурсів для того, щоб займатися підприємництвом.
Четвертий — освітній. З нього, певно, і варто було б почати, адже все починається з освіти: у кожної людини має бути вільний доступ до якісної освіти, причому впродовж усього її життя. Власне, якраз цим держава і буде опікуватися в межах цього напряму.
П’ятий — цифровий, та сфера, без якої неможливо уявити наше життя у ХХІ столітті. Цифрова безбар’єрність передбачає доступ усіх соціальних груп до всіх послуг, що є онлайн, та власне до інтернету.
І шостий — інформаційний. У межах цього напряму планується створити такі умови, за яких люди, незалежно від своєї мобільності, функціональних порушень чи комунікативних можливостей, зможуть отримувати доступ до інформації та користуватись усіма необхідними технологіями.
Усунення бар’єрів також передбачає роботу з міфами та стереотипами щодо тих чи інших груп населення. І, власне, цей довідник теж створений для цього.
„Довідник безбар’єрності” можна завантажити за посиланням: https://bf.in.ua/.
24 Жовтня, 2021 р., 11:20
Чи можуть існувати права людини без відповідальності людини? В сучасних реаліях світової економічної кризи та пандемії слово «відповідальність» набуває важливішого значення. Окрім адміністративної чи кримінальної відповідальності, ми починаємо розуміти відповідальність як добровільний обов’язок, responsibility на всіх рівнях — перед собою та світом, свідомий вибір власної життєвої позиції та стиль життя, здатний творити позитивні зміни.
«Живи відповідально»! Саме під таким гаслом минулого тижня у закладах загальної середньої освіти Горінчівської територіальної громади проводилися заходи до Дня відповідальності людини та вшанування пам’яті Богдана Гаврилишина. Всеукраїнський День відповідальності людини – державне свято України, яке, починаючи з 2021 року, відзначатиметься щороку 19 жовтня. Саме цього дня і народився Богдан Гаврилишин - автор «Декларації Відповідальності людини».
Метою цього заходу є підвищення рівня відповідальності українського суспільства. Саме тому педагоги, розуміючи важливість події, провели з учнями у закладах освіти інформаційно-просвітницькі години де пояснили вихованцям про важливість бути відповідальним. Крім того учні дізналися про видатного українця і засвоїли 15 важливих пунктів із «Декларації Відповідальності людини» Богдана Гаврилишина.
22 Жовтня, 2021 р., 10:59
Згідно з п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) ск ористатися одноразовим (спеціальним) добровільним декларуванням можуть фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи, а також фізичні особи, які не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання (набуття) об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, за рахунок яких були отримані (набуті) об’єкти декларування, і які відповідно до ПКУ є чи були платниками податків.
Відповідно п. 1 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ ПКУ одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою, визначеною п. 3 підрозд. 9 прим. 4 розд. ХХ ПКУ, належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні та з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори відповідно до вимог законодавства з питань оподаткування та/або міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та/або які не були задекларовані в порушення податкового та валютного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 01 січня 2021 року.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється положеннями розд. IV ПКУ.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку на доходи фізичних осіб в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок нерухомого або рухомого майна визначено ст. 174 ПКУ, відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 якої за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення.
При цьому об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розд. IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст. 174 ПКУ).
Відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці/обдаровані, які отримали спадщину/дарунок.
Дохід у вигляді вартості успадкованого/отриманого у дарунок майна (у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації про майновий стан та доходи, крім спадкоємців, які отримали у спадщину/дарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
Таким чином, у разі якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації.
За матеріалами Хустської ДПІ ГУ ДПС у Закарпатській області
22 Жовтня, 2021 р., 09:25
Продовжуємо відповідати на питання щодо вакцинації, які найбільше хвилюють закарпатців.
Сьогодні розкажемо про перебування в Центрі вакцинації чи пункті щеплення та як діяти після імунізації проти COVID-19.
Першочергово не забудьте взяти паспорт та ідентифікаційний код.
У Центрі/пункті вакцинації потрібно перебувати у захисній масці. Окрім цього, варто мати з собою дезінфектант для рук і власну ручку, щоб зайвий раз не торкатися спільних. Аби легше перенести час у черзі та очікування після вакцинації, краще взяти пляшку води та в разі проблем із рівнем цукру – легкий перекус.
Перебуваючи у черзі, дотримуйтеся дистанції щонайменше 2 м та якомога менше контактуйте з іншими людьми. Важливо, аби приміщення провітрювалися, якщо відчуваєте, що повітря важке і дихати там складно, то попросіть відчинити вікно.
Але краще за можливості очікуйте черги не в закладі, а на свіжому повітрі.
Після щеплення потрібно 30 хвилин залишатися у місці вакцинації, аби медики простежили за загальним станом, реакцією організму та у разі потреби надали необхідну допомогу.
Після імунізації можуть проявитися різні симптоми, зокрема може піднятися невисока температура, з’явитися слабкість чи біль у місці введення вакцини. Це нормальна реакція організму, та краще мати під рукою номер свого сімейного лікаря.
Жодних обмежень після імунізації немає: можна робити все, що ви робили й до, якщо почуваєтеся добре. Тому можна спокійно дбати про гігієну, вживати різну їжу, їхати на відпочинок чи займатися спортом.
20 Жовтня, 2021 р., 12:30
Невдовзі Україна відзначатиме День української писемності та мови. З цієї нагоди Міністерство культури та інформаційної політики запустило марафон «Тиждень української мови». Про це повідомляє заступник голови Закарпатської ОДА Ігор Шинкарюк.
До 1 листопада кожен, хто цікавиться будь-яким розділом мовознавства, може створити або доповнити статтю у Вікіпедії. Аби відповідні зміни були внесені під егідою марафону, потрібно використовувати певний шаблон.
«Ми постійно виконуємо різні пошуки на цьому ресурсі, тому через такий марафон зможемо покращити україномовний контент Вікіпедії. Кожен із нас може зробити свій внесок для збільшення кількості статей та покращення їхньої якості», – наголосив Ігор Шинкарюк.
За його словами, стати учасником «Тижня української мови» зможе кожен, хто зареєструється у Вікіпедії.
9 листопада будуть визначені найактивніші мовознавці марафону, що отримають набір книг і/або подарункові сертифікати інтернет-магазинів на їх покупку, іншим учасникам, що створять чи суттєво покращать щонайменше три статті передадуть тематичні сувеніри.
З детальною інформацією та базовими вимогами до статей можна ознайомитися за посиланням.
20 Жовтня, 2021 р., 10:00
18 жовтня - день, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми. Саме цей День був започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми.
Будь-яка особа може постраждати від торгівлі людьми, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу.
19 Жовтня, 2021 р., 12:03
Всеукраїнський День відповідальності людини – державне свято України, яке, починаючи з 2021 року, відзначатиметься щороку 19 жовтня у день народження Богдана Гаврилишина, автора " Декларації відповідальності людини".
18 Жовтня, 2021 р., 16:37
У межах реалізації президентської ініціативи Володимира Зеленського «Велике будівництво» в області тривають роботи з відновлення та розбудови дорожньої інфраструктури.
Зокрема, на автошляху регіонального значення Р-21 Долина – Хуст підрядна організація працює над укріплювальними конструкціями.
Про це повідомив заступник голови Закарпатської ОДА Ігор Шинкарюк.
За його словами, в селі Нижній Бистрий на Хустщині уже забетонували 90 м майбутньої низової підпірної стінки.
Будують спеціальну конструкцію вздовж річки Ріка. Після завершення робіт загальна довжина стінки сягатиме майже 470 м, а висота – 5-6 м.
«Також на цій ділянці планують розширити дорогу та відремонтувати проїжджу частину, аби весь комплекс робіт тут був завершеним», — додав Ігор Шинкарюк.