"Військовий" ПДФО

Дата: 24.11.2023 14:21

17 листопада Президент України підписав законопроєкт №10037, прийнятий Верховною Радою 8 листопада 2023 р.

Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України в Закарпатській області, розповідає, що відповідно до прийнятого Закону № 3428-IX з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2023 року, в якому буде припинено чи скасовано воєнний стан, частина «військового» ПДФО, що належала до доходів місцевих бюджетів, в повному обсязі зараховуватиметься до державного бюджету.

У 2022 році до місцевих бюджетів Закарпатської області надійшло 2,4 млрд грн від ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців. На 2023 рік було заплановано близько 3 млрд грн, з яких понад 450 млн грн вже будуть надходити до держбюджету та розподілятимуться між Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання – 50%, та Міністерством оборони України для закупівлі артилерійських систем – 50%. У результаті цього в територіальних громад тепер будуть значно менші можливості для підтримки ЗСУ.

Окрім цього, Закон № 3428-IX закріпив зарахування до бюджетів усіх територіальних громад (крім Києва) 64% «цивільного» ПДФО, не вилучення у 2024 році реверсної дотації, право всім територіальним громадам, в тому числі сільським та селищним, здійснювати внутрішні та зовнішні запозичення, а також встановив певні обмеження у спрямуванні вільних залишків місцевих бюджетів.

Такі зміни матимуть суттєвий вплив на планування місцевих бюджетів на 2024 рік, що мають бути затверджені до 25 грудня 2023 року.