Як інвестору перевірити майбутній об'єкт нерухомості

Дата: 06.07.2024 23:13

Усі відомості про майбутній об'єкт нерухомості (МОН) зібрані на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) та мають бути зареєстровані в Державному реєстрі речових прав (ДРРП).

Завдяки цьому інвестор та користувач системи можуть ознайомитися з реальним статусом об'єкта, що він обрав. А кожному громадянину — вдало інвестувати в нерухомість, яка йому підходить.

Кроки перевірки МОНу в ЄДЕССБ:
- отримати ідентифікатор об’єкта нерухомості (квартири, паркомісця чи приміщення);
- зайти на портал ЄДЕССБ, у розділі “Реєстри” обрати підрозділ “Спеціальне майнове право” та документ “Заява про реєстрацію майнового права в ДРРП”;
- у полі “Ідентифікатор об'єкта будівництва” потрібно внести ідентифікатор для пошуку заяви про реєстрацію права;
- у заяві зазначено документи, на підставі яких відбувалася реєстрація права та їх статуси: дозвільний документ, відомості про визначення
гарантійної частки, про визначення адреси та інші документи для її створення;
- із заяви слід перейти на дозвільний документ та переглянути його статус, який покаже, чи має замовник право будувати самий об'єкт, який планує придбати інвестор;
- у відомостях про визначення гарантійної частки можна переглянути чи обʼєкт є гарантійною часткою, яку не можна продавати, а також осіб,
які мають право продажу обʼєкта, чи залучаються кошти від девелопера;
- в проєктній документації можна знайти характеристики обʼєкта, що буде збудовано;
- також можливо переглянути інші повʼязані документи та визначити відповідність об'єкта будівництва заявленим в договорі, що допоможе
прийняти рішення про інвестування.

Окремо, слід звернути увагу, що інвестор може вимагати у забудовника довідку з ДРРП про стан реєстрації права на нерухоме майно, адже у
вказаному реєстрі містяться всі відомості та дані про реєстрацію МОНу та його характеристики. Тому, варто самостійно перевіряти відомості про
реєстрацію в ДРРП також. Своєю чергою, в ЄДЕССБ є всі вихідні дані для такої реєстрації. Ці кроки дозволять отримати детальну інформацію про обраний об'єкт нерухомості, перевірити його статус та визначити його параметри.

Важливо порівнювати інформацію, отриману від продавця та з реєстрів, для забезпечення точності та безпеки в процесі його придбання.
Портал ЄДЕССБ надає можливість по інших відомостях, наприклад по номеру дозвільного документа, адресі та інших параметрах — знайти обʼєкт, повʼязані з ним документи та інструменти для його перевірки.
Важливо, що однією з ознак безпечної інвестиції — є відповідність обʼєкта вимогам законодавства, однією з таких вимог є реєстрація спеціального майнового права на майбутні обʼєкти нерухомості для залучення фінансування будівництва.

Наразі нормативне забезпечення передбачає простий уніфікований шлях для взаємодії між замовником будівництва та/або девелопером — укладення нотаріальних договорів для залучення фінансування в будівництво та отримання майбутнього обʼєкта нерухомості інвестором. Варто зауважити, що вказане актуально для всіх обʼєктів, що отримали дозвільний документ з 10 жовтня 2022 року, натомість обʼєкти, що почали будівництво до вказаної дати можуть працювати все ще за попередніми схемами фінансування, проте в них є можливість фінансувати будівництво вже за механізмами, що передбачені новими нормативно-правовими актами.

Сьогодні на порталі ЄДЕССБ доступно зареєстрованих 118 заяв від замовників будівництва. За останній місяць автоматично вже зареєстровано 66 обʼєктів і 11 378 тисяч майбутніх об’єктів нерухомості.

Отримати більше потрібної інформації про реєстрацію СМП можна на спеціалізованому лендінгу: https://e-construction.gov.ua/smp.

Функціонал реєстрації спеціального майнового права розроблений у тісній співпраці з Міністерством юстиції України.

Цифровізація будівельних послуг реалізується у співпраці Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової
трансформації завдяки проєкту “Підтримка цифрової трансформації” за підтримки USAID та UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.